برنامه کاهش استرس بر اساس هوشیاری

برنامه کاهش استرس بر اساس هوشیاری

مکانی برای یادگیری رشد و التیام:

اگر می خواهید یاد بگیرید چگونه از خودتان بهتر مراقبت کنید و به آرامش عمیق برسیدو در سلامتی و بهزیستی نقش فعلانه داشته باشید حضور شما را در دوره ی کاهش استرس بر اساس هشیاری، خوش آمد می گوییم.

هشیاری کیفیت اساسی و پایه ای در انسان است، توجهی آگاهانه به آنچه در زندگی شما رخ می دهد چیزی که امکان ارتباط بیشتر را با زندگی درونی و بیرونی تان فراهم می کند همچنین هشیاری نوعی تمرین است. تمرین برای پرورش بینش و درک بیشتر و مناسب تر . راهی است که به وسیله آن و به صورت تجربی می آموزید. درک اثر متقابل ذهن و بدن را در بسیج کردن منابع درونی خودتان، برای رشد و برای بهبود درد تا بتوانید مراقبت بهتری به عمل آورید.

حدود سه دهه پژوهش علمی در دانشگاه ماساچوست و مراکز پزشکی سراسر دنیا نشان داده است که آموزش هشیاری و  کاهش استرس می تواند تأثیر مثبت و عمیق بر توانایی افراد در کاهش علایم امراض جسمی و آشفتگی های روان شناختی داشته باشد و همزمان به فرد بیاموزد از زندگی خود حداکثر بهره را ببرد.

در همین لحظه، صرف نظر از اینکه شرایط یا وضعیت شما چگونه باشد تمام منابع لازم برای رشد، بهبود درد را در کار (با وجود استرس، درد، بیماری و چالش های روزمره زندگی که با آن مواجه هستید) در درون خود دارید. شواهد علمی فراوانی از این واقعیت حمایت می کنند که ارتباط عمیقی میان ذهن و بدن برقرار است و اینک این شواهد به این نتیجه رسیده اند که یادگیری و تمرین هشیاری می تواند تأثیر مثبتی بر حس سلامت و بهزیستی جسمانی، روانی و احساسی شما داشته باشد و همزمان وسیله مناسبی برای کشف احساس عمیق آسودگی و  آرامش ذهنی را برای شما فراهم نماید.

دکتر ساکی سانتورلی

چه کسانی از این دوره سود خواهند برد؟

دوره MBSR برنامه ای است برای غلبه بر:

* استرس ناشی از کار، مدرسه، خانواده، مسائل مالی، بیماری، سالخوردگی، سوگواری، سردرگمی در مورد آینده و عدم تسلط به حالات خلقی و روانی و …

مشکلات پزشکی:  شامل بیماریها، دردهای مزمن، فشار خون بالا، فیبر و میالژی، سرطان، بیماری قلبی، آسم، ناراحتی های گوارشی، بیماری های پوستی و غیره

آشفتگی های روان شناختی: شامل اضطراب، وحشت زدگی، وسواس، افسردگی، خستگی مفرط، اختلالات خواب و تغذیه( بی اشتهایی و پراشتهایی عصبی ).

دوره های فوق در بهبود سلامتی و بهزیستی از طریق تمرکز بر پیشگیری و یادگیری چگونگی مراقبت از خود نیز تأثیر بسزایی دارد. کاهش استرس بر اساس هشیاری در میان جامعه پزشکی به شدت مورد توجه بوده و به عنوان مکمل کننده درمان های پزشکی و روان شناختی ارائه می شود. تجربه محققین نشان داده است تلاش همزمان خود فرد و پرشک وی در جهت بهبود مشکلات جسمی و روانشناختی بیش از هر یک از این تلاش ها به تنهایی میتواند در بهبودی نقش داشته باشد.

نتایج سه دهه پژوهش های علمی نشان می دهد اکثریت افرادی که دوره های کاهش استرس را به پایان می رسانند:

* توانایی مقابله موثرتری با شرایط تنش زا به دست می آوردند.

* قدرت آنها برای ایجاد آرامش درونی افزایش می یابد.

* علائم و نشانه های بیماری جسمی و روانی در آنها کاهش می یابد.

* دردهایشان کاهش یافته و قدرت تحمل دردهای مزمن در ایشان افزایش می یابد.

* انرژی، انگیزه و اشتیاق بیشتری برای زندگی به دست می آورند.

نحوه برگزاری دوره

از جمله مهارت هایی که در طول دوره به شرکت کنندگان آموزش داده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

* آموزش تمرینات هشیاری با راهنمایی و هدایت آموزش دهنده.

* حرکات کششی ملایم و هشیارانه

* گفتگوی گروهی و تمرینات مربوط به ارتباط هشیارانه برای افزایش آگاهی در زندگی روزمره و برخورداری از اثرات مثبت آن.

* آموزش های انفرادی جهت تکمیل مهارت های ارائه شده در طول دوره به شرکت کنندگان.

* تکالیف خانگی روزانه.

* ارائه بسته آموزشی از جمله جزوات و سی دی های تمرینی مربوط به افزایش مهارت های هشیاری.

* شرکت در دوره های کاهش استرس نیازمند تعهد مداوم به خود است شرط کسب مهارت فوق به صورت مناسب و اثر گذار حضور و داشت تمرین منظم و به صورت روزانه و به مدت 45 تا 60 دقیقه می باشد.

مرکز هشیاری دانشگاه ماساچوست

مرکز هشیاری دانشگاه ماساچوست یکی از پیشگامان طب ذهن، بدن و پرچمدار بهره گیری از مهارت های هشیاری در پزشکی ومراقبت های بهداشتی می باشد. دوره های این دانشگاه از طریق صدها کلینیک کاهش استرس بر اساس هوشیاری در حال گسترش و توسعه روزافزون بوده است و با برگزاری برنامه های آموزشی مختلف هزاران نفر را در پنج قاره جذب خود نموده است. مرکز هشیاری که در دانشکده پزشکی دانشگاه ماساچوست فعال است در سال 1979 توسط دکتر جان کابات زین تأسیس شده و تسوط دکتر ساکی سانتورلی مدیریت می شود. اگرچه این مرکز باسابقه ترین و بزرگترین مرکز آکادمیک پزشکی در زمینه برنامه کاهش استرس به حساب می آید اما علاوه بر این امروزه MBSR در بیش از 800 مرکز پزشکی، بیمارستانی و کلینیک در سراسر دنیا و علاقه مندان و بیماران آموزش داده می شود.

پژوهش و دستاوردها

اثربخشی روش کاهش استرس بر اساس هشیاری از طریق بررسی های وسیعی به اثبات رسیده و در زمان کار کلینیک کاهش استرس در دانشگاه ماساچوست پژوهش های MBSR در سایر مراکز پزشکی آکادمیک نیز نتایج چشمگیر بالینی را در زمینه کاهش علایم امراض پزشکی و روان شناختی نشان داده است. در ایران نیز پژوهش های متعددی در مورد اثربخشی روش های مبتنی بر هشیاری در درمان اختلالاتی نظیر اضطراب، افسردگی،  وسواس،  ام اس، ایدز؛ اعتیاد انجام شده و همگی آثار مثبت این روش را در کاهش علایم اختلالات مذکور نشان داده است.

  • علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه MBSR به سایت زیر مراجعه نمایند:

http: //www.umassmed.edu/cfm/mbsr

مریم تقی زاده دارای مدرک فوق لیسانس روانشناسی و دارای مدرک دوره های آموزشی MBSR از سازمان نظام روان شناسی و دانشگاه تهران وخانه سلامت استان البرز.

و دوره های استاندارد MBSR توسط وی تا به امروز به شماری از علاقه مندان و بیماران در بیمارستان و مراکز از جمله بیمارستان بقیه ا…و بیمارستان روانئرشکی میلاد شهریار و درمانگاه ایران و کیلیتیک های تخصصی روانشناسی و دانشجویان رشته روانشتاسی آموزش داده شده است.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *